KKK

Korduma kippuvad küsimused

1. Kui kaua klaverihäälestamine aega võtab?

Koduklaveri häälestamine kestab umbes 2-3 tundi, sõltuvalt sellest, millise klaveriga on tegemist, millistes klimaatilistes tingimustes see konkreetne pill on olnud, millal seda viimati häälestati, kuidas seda on eelnevalt häälestatud ja kui palju mängitud. Täpsemaid soovitusi küsi klaverihäälestajalt.

2. Kui tihti peaks tavalist, kodus olevat pianiinot häälestama?
Soovitatav oleks  häälestada vähemalt üks kord aastas. Klaveri hääles püsimine sõltub sellest kui palju klaverit mängitakse ja kuidas teda  mängitakse. Kui mängitakse rohkem, vajab pill tihedamini häälestamist.

3. Mille järgi otsustada, kas klaver vajab häälestamist või ka remontimist?
Kõige lihtsam vastus on: „Kui klaver ei kõla hästi või kui klahvid ei tööta.”
Kuna tavakodudes kasutavad klavereid sagedamini lapsed, kes seda pilli õpivad, ütlevad tihti just nemad vanematele, et pill kõlab halvasti,  koolis kõlab „täiesti teistmoodi.”

4. Kas on mõni periood, kus klaverit ei tasu häälestada?
Klaverit ei tasu häälestada vahetult enne ja peale kolimist. Klaver on tõstmise suhtes tundlik ning enne häälestamist peaks ta olema kohanenud uue  ruumi ja tingimustega kuhu ta on toodud, vähemalt kaks nädalat. Iga-aastaselt hooldatud klaverit ei tasu häälestada  enne kütteperioodi algust (keskküttega korteris).

5. Milline on parim keskkond klaveri jaoks?
Tundub, et parim on ahjuküte, sest ahjukütte puhul on õhk parajalt niiske. Õhuniiskuse konditsioon klaverile võiks olla soovitavalt 40–60 %. Ööpäevane temperatuuri kõikumine ei tee suurt midagi, pikemaperioodiline kõikumine mõjutab klaveri seisukorda rohkem. Keskküttega korterites on see häda, et sügisel läheb niiskeks, aga talvel läheb liiga kuivaks, siis võiks panna klaveri sisse veepurgid veega või tuppa kliimaseadme, mis hoiaks niiskust. Tänapäeval valmistatakse spetsiaalseid kliimaseadmeid, mida saab paigaldada pianiino sisse, kui ka tiibklaverile „kõhu alla.” Kuna me räägime kodu-klaveritest, mis on valdavalt pianiinod, mahuvad sinna sisse kenasti veepurgid koos veega.

6. Kuidas tuleks klaverit õigesti hooldada, et ta heas töökorras püsiks?
Klaverit tuleb piisavalt tihedalt häälestada ja hoida mehhanism reguleeritud. Alati vaatan ka klahvide alla, kus on viltseibid. Nimelt armastab riidekoi neid viltseibe väga ja sööb need seibid lihtsalt ära. Tulemuseks on, et klahvid on erineval kõrgusel, mis segab väga tõsiselt mängimist, kui üldse on veel võimalik mängida. Sellepärast peab asjatundja klahvide alust puhastama, vajadusel asendama vanad seibid uute vastu.
Klaver peaks olema võimalikult kaugel küttekehast ja aknast ning võimaluse korral tuleks ta asetada vastu siseseina, et temperatuuri kõikumised oleksid nii minimaalsed kui võimalik.

7. Kui soovin osta kasutatud klaverit, siis mille põhjal otsustada, kas seda klaverit tasub osta?
Alati tasub kohale tellida ekspert, sest pealt vaadates on klaverile võimatu hinnangut anda, tuleb ikka sisse vaadata. Naljaga pooleks – vaadake, kas värv sobib teile.

8. Mis on olnud huvitavamad leiud või meeldejäämised klaverihäälestamisest?
Olen leidnud hiirepesasid koos elusate hiirepoegadega. Päris palju on sinna peidetud poolikuid ja terveid viinapudeleid. Soolatopsid ja muud söögiriistad on täiesti tavaline. Kord kõlas ühe klahvi alt ilus puhas kolmkõla (oleks pidanud kõlama üks puhas heli).